Dřevěné masivní podlahy, prkna a parkety

Dřevěné masivní podlahy, prkna a parkety

Dřevěné masivní podlahy, prkna a parkety

Člověk zná dřevo již od pradávna a využívá ho mimo jiné k výrobě podlah. Dává tím vyniknout přirozené kráse dřeva navzdory různým módním trendům a vypovídá o osobnosti uživatele. Dřevěné podlahy jsou přírodní produkt, jsou ekologicky šetrné. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní zdroj, dřevo je obnovitelné a recyklovatelné. Stále větší počet zákazníků volí masivní dřevěnou podlahu pro klid a harmonii domova. Je to nejpřirozenější a nejvhodnější typ podlahové krytiny. A protože dřevo neshromažďuje prach a jiné alergeny, je perfektní volbou pro zdravý domov. Dřevěné podlahy mají za sebou dlouhou cestu za posledních několik let. Dnes existuje více stylů, barev a druhů dřevěných podlah, které se stávají dostupnější než kdykoli předtím.

Ať už hledáte tradiční Dub, rustikální Borovici, exotické Merbau nebo módní Bambus, jste na dobrém místě pro vaši volbu dřevěné podlahy. Dřevěné podlahy jsou dnes velmi konkurenceschopné cenou a představují vynikající hodnotu v porovnání s jinými podlahovými materiály. Dřevěnou podlahu nikdy nebude muset nahrazovat a posílí, nebo dokonce zvýšit hodnotu vašeho domu. Při srovnání s jinými podlahovými materiály, dřevěné podlahy poskytují trvalé hodnoty, jsou to podlahy na celý život.

Nic jiného než podlaha, by měla shromažďovat největší hustotu barvy a vzoru v místnosti. Podlaha by měla udávat tón místnosti, doplněná textiliemi, nábytkem. Tmavší barvy mají tendenci vykazovat rychlejší opotřebení, naopak přírodní barvy dřeva dubového a javorového tuto tendenci nemají. Tmavší barvy zmenšují opticky velikost místností. Světlejší, nebo přírodní barvy (dub, buk, javor) dávají místnosti vzdušný pocit otevřenosti, a opticky místnost zvětšují. Dřevo je živý přírodní materiál, a tak bychom ho také měli brát. Tak jako člověk potřebuje určité klima k životu a práci, tak i dřevo má své požadavky. Tak jako lidé nejsou dokonalí, tak i dřevo má své mouchy. Jestli-že chceme být s dřevěnou podlahou spokojeni a sami chceme být fit, musíme udržovat určité klima vzduchu. Každý má rád v zimním období teplo domova, ale málokdo si s teplotou hlídá i vlhkost vzduchu. Přesušený vzduch znamená u lidí mnohem větší náchylnost k virovým onemocněním (vysouší se sliznice v hrtanu). U dřeva znamená vysušený vzduch spáry a další deformace. Pro kontrolu dané vlhkosti prostředí se využívají vlhkoměry a pro zvlhčení prostoru jsou potřeba zvlhčovače vzduchu.
 

Dřevěná podlaha se hodí do každé místnosti .

Které dřevěné podlahy se nejlépe hodí do různých místností v domě ? Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď, protože naše způsoby života a okruhy lidí, s nimiž přicházíme do kontaktu, se značně liší. Ve vztahu ke svým domovům máme různé preference. V některých domácnostech jsou podlahy pokryté rohožemi a koberci, takže podlahy nejsou tak náchylné k opotřebení. V jiných domácnostech nejsou vůbec žádné koberce. Někteří lidé chodí naboso, zatímco jiní nosí boty. Rodiny s dětmi mají jiné požadavky než jednočlenné domácnosti.

Důležitou otázkou je, co od své nové dřevěné podlahy očekáváte ? Pravděpodobně zvažujete mnoho aspektů, ale v zásadě jde určitě o dosažení pocitu originality. Dřevěné podlahy jsou dnes zcela běžné v mnoha místnostech. Ještě důležitější je vědět, že mezi dřevěnými podlahami existují rozdíly. Dřevěné podlahy mají různé možnosti a vlastnosti, které odpovídají požadavkům různých druhů místností.

 

Jakou podlahu do obývacího pokoje ?                                                                                  

Jakou dřevěnou podlahu vybrat do obývacího pokoje ?
 

V obývacím pokoji hraje důležitou roli design, ale protože jde o místnost, kde je velmi rušno, je důležitá také funkce. Často se zde schází rodina na oslavy a víkendy. Právě v obývacím pokoji máte největší příležitost dodat svému domovu osobní nádech. V obývacím pokoji se můžete řídit vlastnostmi jako je akustika, estetická hodnota a možnost použít podlahové vytápění.


 

Jakou podlahu do kuchyně?


Jakou dřevěnou masivní podlahu do kuchyně ?
 

Přístup k dřevěným podlahám s kuchyni se mění a tyto podlahy se v kuchyních používají stále častěji. V kuchyni je největší provoz, protože právě zde se vše odehrává. Kuchyň poskytující skvělé pohody se stává motorem pro všechny zůčastněné. Samozřejmě, že v kuchyni můžete položit dřevěnou podlahu. Ovšem kuchyň je vystavena trochu větší zátěži než obývací pokoj nebo ložnice, proto by jste měli vybrat podlahu, která snese trochu více a snadno se udržuje čistá. Podlaha ošetřená lesklým povrchem se udržuje v čistotě snadněji než podlaha s matným nebo kartáčovaným povrchem a zkosenými hranami. Vhodné dřeviny jsou z tvrdého dřeva - dub, jasan, ořech, merbau doussie, jatoba a podobně.
 

Jakou podlahu do ložnice?


Jakou dřevěnou podlahu do ložnice ?
 

Jen si představte - probudíte se a stoupnete na teplou a příjemnou dřevěnou podlahu. Krásný pocit a dobrý začátek dne. Ložnice je místo klidu a ticha. Je to místnost pro odpočinek a dobrý spánek. Místnost kde si užíváte a současně nabíráte síly. Díky své hřejivé povaze přináší pravá dřevěná podlaha pocit pohody. Podlaha se málo opotřebovává a při jejím výběru máte naprostou volnost k tomu, aby vám maximálně vyhovovala. Není nic lepšího než tichá dřevěná podlaha přilepená  k podkladu v ložnici.
 

Jakou podlahu do předsíně ?


Jakou dřevěnou podlahu do předsíně ?
 

Vchod a předsíň jsou to první, s čím se u vás návštěvy setkají. Chcete samozřejmě udělat dobrý dojem už na první pohled. Dřevěná podlaha v předsíni vám dává šanci dosáhnout dojmu, který vaši hosté nezapomenou. Jen se vyhněte měkkým dřevinám jako je bříza nebo třešeň. Měkké dřevo je však ideální pro dýhované podlahy, které jsou díky odolné střední vrstvě z HDF nejtvrdšími podlahami bez ohledu na to, z jakého druhu dřeva je vyrobena dýha. Díky tomu se dýhované podlahy výborně hodí do předsíní a vstupních prostor. Ale předsíň nemůže sloužit jen k tomu, aby upoutala hosty. Musí také vydržet drobný štěrk, prach a nečistoty, které se do ní každý den dostávají. Proto by jste zhruba první metr měli chránit rohožkou nabo na něm použít tvrdou a vodě odolnou podlahu.
 

Jakou podlahu do dětského pokoje ?


Jakou dřevěnou podlahu do dětského pokoje ?
 

Místnost na hraní a domácí úkoly. Místnost pro návštěvy kamarádů. Místnost pro hudbu nebo hry na počítači. Zkrátka místnost plná života a energie. Co by mohlo být v dětském pokoji lepšího než pravá dřevěná podlaha ? Dřevěná podlaha která je teplá a příjemně se na ní sedí a hraje a která současně vydrží tvrdé údery hraček a dalších věcí. Nebo dřevěná podlaha s podkladovým materiálem tlumícím hluk, který bývá v rodinách s dětmi někdy až příliš velký. A co je neméně důležité, dřevěná podlaha která se snadno udržuje čistá, snadno se pokládá a vyměňuje.
 

Jakou podlahu do pracovny ?


Jakou dřevěnou podlahu do pracovny ?
 

Stále více z nás má svobodu a možnost pracovat z domova. Při zařizování domácí pracovny není snadné zkombinovat funkčnost a uspokojivý vzhled. Pracovna musí být nedílnou součástí domácnosti a současně motivovat k práci. Existuje více důvodů, proč si do domácí pracovny zvolit dřevěnou podlahu, než jen estetické. Tyto podlahy se snadno udržují i s ohledem na kabely a přípojky pro technické vybavení. Doporučujeme použít ochranu podlahy proti rýhám od koleček židlí.

 

Existují různé způsoby, jak třídit dřevěné podlahy.

1.    Dřevina (např. dub nebo javor, domácí nebo dovoz)
2.    Forma materiálu (např. masivní, vrstvené)
3.    Provedení (např. prkna, parkety) 
4.    Metody instalace (lepení, přibití, plovoucí)

Rozpínání a smršťování dřeva

Dřevo je hydroskopický materiál, což znamená, že přijímá i odevzdává vlhkost z okolního prostředí v závislosti na pokojové teplotě (optimální vlhkosti) v daném objektu. Každý má rád v zimním období teplo domova, ale málokdo si s teplotou hlídá i vlhkost vzduchu. Díky těmto vlastnostem se podlahy přizpůsobí okolnímu klimatu. Při větších změnách vlhkosti se objem dřeva mění, čímž mohou vlivem sesychání a deformace vznikat spáry. Říká se, že dřevo pracuje. V případě relativní vlhkosti vzduchu vyšší než 65%, zvláště pak v letních měsících a relativní vlhkostí vzduchu nižší než 40% v průběhu topné sezóny se mohou objevit viditelné změny rozměrů. Rozpínání a smršťování dřeva na šířku (tangenciální) na výšku (radiální) a na délku (axiální nebo ve směru vlákniny) mají velmi odlišné proporce.

Největší rozměrové změny, až 10% se odehrávají na šířku (tangenciální).
 

Rozpínání a zmršťování dřevin



Příklad:
Buk parketa 80 mm široká, součinitel smršťování 0,31%
Vlhkost dřeva je 11% v létě a 8% v zimě
Vlhkostní rozdíl dřeva je tedy 3% (11-8)
0,31% z 80 mm šířky = 0,248 mm
Celkový úbytek letního období proti zimnímu je = 0,248 mm * 3% = 0,744 mm

Průměrná roční relativní vlhkost vzduchu se pohybuje v našich prostorách v rozmezí od 30% (topení) a 70% (v létě) s ročním průměrem 50%. Vlhkost parket se mění v rozmezí 6 až 13% a ukazuje, že například při masivních vlysech v závislosti na dřevině na šířku, může vést ke změně 0,5 - 1 mm. V praxi se setkáme s nízkými změnami šířky parket, neboť těsně položené parkety reagují na změny zpožděně.
 

Forma materiálu dřevěných podlah


Masivní podlahy
Veškeré dřevěné podlahy, bez ohledu na šířku a délku, které jsou z jednoho kusu dřeva jsou považovány za masivní podlahy. Tyto podlahy se převážně dodávají bez povrchové úpravy. Hlavním problémem podlah z masivního dřeva je jejich náchylnost k expanzi a kontrakce v důsledku změn vlhkosti vzduchu v domácnostech. Většina masivních podlah používá spoj pero - drážka, najdeme ovšem i výrobce, kteří nabízí masivní podlahy se zámkovým spojem. Intarzie a průmyslové mozaiky zámky nepoužívají.

Dřevěné plovoucí podlahy
Dvouvrstvé a třívrstvé podlahy jsou nejrozšířenějším typem vícevrstvých podlah, můžeme se setkat, také s podlahami vícevrstvými DuoPlank Multiplex, vynikajícími především stabilitou, sestávající z vrstev vodoodolné březové překližky, lepenými a lisovanými dohromady pod vysokým tlakem. Třívrstvé dřevěné podlahy, kde základ tvoří nosná deska, ve spodní části je umístěna proti tažná vrstva a v horní části vrstva nášlapná, je stabilnější  nežli masívní dřevěná podlaha. Stabilní ve smyslu, že je méně náchylná ke srážení a rozšíření, vzhledem ke kolísání teploty a vlhkosti v místnosti. Dvouvrstvé podlahy najdou uplatnění především tam, kde je potřebná nízká konstrukční výška, nebo velmi dobrá tepelná propustnost, typickým příkladem jsou rekonstrukce a podlahové topení. Podlahy jsou již většinou vybaveny zámkovým spojem.

Provedení dřevěné podlahy

Podlahy prkenné

představují nejjednodušší provedení dřevěné podlahy. Do této kategorie patří tesařské podlahy zhotovené z hoblovaných nebo nehoblovaných desek či fošen. Jsou pokládány bez konstrukčního spoje na tupý sraz na polštáře. K polštářům je možné buď přibíjet nebo ještě lépe šroubovat (lze lépe rozebrat). Prkenné dřevěné podlahy jsou předchůdcem dřevěných podlahovek a jsou zhotovovány z měkkých druhů dřeva, jako je smrk, modřín, borovice. Prkenné podlahy jsou vyráběny bez povrchové úpravy, tu aplikujeme až na položenou hotovou podlahu. Tmelení spár prkenných podlah se neprovádí. Při lakování takovéto podlahy je nutno dát pozor na to, aby lak nezatékal mezi jednotlivá prkna a nedošlo k jejich slepení.
 

Podlahovky palubové

jsou zhotoveny ze čtyřstranně opracovaného deskového řeziva o tloušťce větší než 20 mm, šířce 100 - 200 mm a a délce zpravidla 450 - 220 mm. Podlahové palubky jsou vyráběny s perem a drážkou a při pokládce se zasouvají do sebe a následně přibijí skrytě do polštářů. Nejběžnějším materiálem je smrk, borovice, modřín. Palubky jsou dodávány zpravidla bez povrchové úpravy. Speciální úpravou je tzv. kartáčování. Provádí se pomocí speciálních ocelových kartáčů, kterými se povrch palubky zbaví měkké povrchové vrstvy dřeva. Výsledkem je vyšší tvrdost povrchu, zaručující lepší odolnost proti opotřebení a typický rustikální povrch. Další úpravou je vytloukání a patinování, které dodá podlaze zajímavý vzhled opotřebované podlahy.
 

Průmyslové mozaiky

někdy také označované jako kantky či kantovky, se vyrábějí z úzkých proužků dřeva skládaných v pásech na tupý sraz. Tato podlaha má svoje nesporné výhody, zejména pro malé rozměry jednotlivých lamel (cca. 20 x 200 mm), dřevo je pak velice stabilní a méně podléhá objemovým změnám. Další nespornou výhodou je brusitelnost podlahy až cca. 15 mm, čímž se zvyšuje životnost těchto podlah.
 

Parketové vlysy s perem a drážkou

jako jeden z mála typů dřevěných podlah je přesně definován normou ČSN EN 13226. Podle této normy jsou parkety rozděleny do tří tříd a jedné volné třídy, podle výskytu charakteristických prvků (běl, suky, zárosty, trhliny, sklon vláken, barevné odlišnosti atd.) Norma rozlišuje dva druhy parketových vlysů.
 

  • Parketový vlys, který má na jedné straně drážku a na druhé pero
  • Parketový vlys, který má na obou stranách drážku a používá se cizí pero

Vlysové podlahy byly módní především koncem 19. a začátkem 20. století a svoji popularitu si udržely až do padesátých let. V padesátých až sedmdesátých letech 20. století se prakticky nepokládala jiná dřevěná podlaha než vlysová. V současné době se tento druh podlahy těší znovu objevené kráse.
Vlysové parkety jsou někdy nazývány nesprávně parkety. Vlysem je označován dílec, který ná po celém svém obvodu vyfrézovanou drážku a pero tzn. čtyřstranné frézování. V současné době se vlysy vyrábějí nejčastěji z dubového dřeva, ale také jasanové, bukové, akátové, javorové, ořechové. V dřívějších dobách se pro pokládku vlysových parket nejčastěji používal rybinový vzor, dnes nejčastěji na stromeček, anglický vzor, na cihlu a nepravidelný vzor.

Lamparkety

nebo také europarkety jsou bez pera a drážky a rozměru většinou 10 x 60 x 300 mm. K podkladu se celoplošně lepí na sraz. Podlaha je hojně používána našimi západními sousedy, především pro příznivou cenu při zachování vlastností a výhod charakteristických pro masivní podlahy. Lamparkety bývají označovány jako nejvhodnější druh celomasivní podlahy do panelového bytu.
 

Mozaikové a kazetové podlahy

jsou vyráběny v masivním nebo vícevrstvém provedení, zhotovovány z lamel nebo vlysů malých rozměrů podobných jako u lamparket (tloušťka 8-10 mm, šířka 30-60 mm a délka 10-300 mm) a poskládány do různých vzorů. Nejobvyklejšími jsou například francouzký parketový vzor, nepravidelný a pravidelný řemen, rybí kost, maďarský stromeček. Jednotlivé lamely se skládají do čtverců o rozměru 480 x 480 mm. Tabule s takto uspořádanými vzory jsou buď z rubové strany nalepeny na netkané textilii, nebo na textilní mřížce či síťovině tak, aby držela celá mozaika pohromadě, nebo jsou po lícované straně fixovány krepovou páskou, která se po nalepení obrousí. Pokládka se provádí celoplošným lepením s následným zbroušením, zatmelením a povrchovou úpravou.
 

Široká prkna nebo lamely ? 


Dřevěné plovoucí podlahy mají různé délky lamel, což umožňuje nejrůznější designy. Podlahy z širokých prken mají exkluzivní uklidňující vzhled. Dvoulamelové provedení vytváří velice příjemný vzhled, který je vhodný jak do malých tak i větších místností. Většina vyráběných podlah má design se třemi lamelami - nazývaný někdy třííamela nebo parketový vzor. Tyto podlahy mají živější charakter, který je vytvářen obměnami ve vzhledu lamel.

Povrchové úpravy dřevěných podlah

Při volbě mezi lakovanou nebo olejovanou podlahou rozhodujete o výsledném dojmu i způsobu údržby. Jestli se člověk rozhodne pro lakované nebo olejované třívrstvé dřevěné podlahy, záleží čistě jen na vlastním vkusu.

Olejované dřevěné podlahy
Dnešní moderní olejované povrchy dřevěných podlah jsou velmi výkonnou ochranou povrchu, která nepotřebuje žádnou náročnou ochranu nebo péči. Olejový systém vytváří hotový povrch, to znamená, že nemusíte po pokládce provádět žádné „doošetřování“ podlahy, nýbrž můžete ji okamžitě po vyčištění používat. V zásadě hlavní výhodou olejovaného povrchu je zvýraznění charakteru dřevin díky matnému, přirozenému vzhledu a částečné možnosti renovace třívrstvých dřevěných podlah. Můžete částečně spravit poškození, tedy jen tam, kde je to nutné. Škrábance nebo protlačená místa, mohou být opět odstraněny, případně přispívají přírodní starobylosti dřeva. Znečištění nebo vylité tekutiny jako kafe nebo červené víno se dají stejně lehce vyčistit jako u lakovaných dřevěných podlah.

Lakované dřevěné podlahy
Lakovaná úprava podlah nabízí velmi rovnovážnou ochranu dřeva při zachování elegantního, jemně matného vzhledu. Optimální ochrana s vysokou užitnou hodnotou je potom dosažena, když na jedné straně je lak dostatečně tvrdý a tím zaručuje oděruvzdornost, na druhé straně je rovněž dostatečně elastický, aby při vysokém zatížení nepopraskal. Lakovaná úprava je perfektně vyrovnaná a dosahuje velmi vysoké užitné hodnoty.

Pokud hledáte podlahu s atraktivní strukturou, doporučujeme kartáčovanou úpravu povrchu, která zvyrazňuje texturu dřeva. Stále populárnější jsou mořené podlahy. Dodávají se v mnoha atraktivních barevných odstínech. Když brousíte mořenou podlahu a chcete obnovit její původní barvu, je nutné ji znovu namořit.

Vlastnosti různých druhů dřevin

Každý druh dřeva má své vlastní charakteristiky, jedinečnou osobnost a jedinečný charakter. Barvy, tvrdost, a struktura dřeva jsou klíčové otázky, které je třeba vzít v úvahu při volbě druhu dřeva pro podlahu.

Dub
Dub, symbol síly. Jeho dřevo se používá už tisíce let vzhledem k jeho povaze a  je jedním z nejrespektovanějších. To je způsobeno především vysokou tvrdostí, zajímavou strukturou a relativně snadnou dostupností v našich klimatických podmínkách. Barvy Dubu jsou intenzivní, ve velkém počtu odstínů. Pod vlivem slunečního záření tmavne. Dub je ceněn pro své krásné přírodní letokruhy a diskrétní, rustikální charakter.

Jasan
Další velmi populární dřevina je Jasan, mytologický strom Arese - boha války. Dřevo se dožívá témeř 300 let. Díky své tvrdosti se používá hlavně pro podlahové krytiny, nábytek, sportovní potřeby. Charakteristickým rysem Jasanových podlah je velkározmanitost barev, kdy v prostorných pokojích okouzlí bohatou škálou barev. Jasné barvy, dokonce i v rámci jednoho prkna, se účinně mísí s tmavě hnědou v mírně žluto-hnědých tónech.

Bříza
Podle různých přesvědčení a mýtů, je Bříza symbolem jara, síly a čištoty. Podlahy z Březového dřeva se střední tvrdostí, zvláště v provedení prkno, velmi dobře podtrhují jemnou kresbu v duhových barvách, což umožní vytvořit příjemnou a útulnou atmosféru.

Javor
Podlahy z Javorového dřeva jsou považovány za jedny z nejkrásnějších. Nápadné světlé dřevo, zejména v provedení prkno, s křehkým zrnem a pravidelě uspořádanými léty. Podlahy z Javoru jsou ideální pro podlahu do místností, ve kterých chceme vytvořit intimní, útulné, příjemné prostředí.

Ořech evropský
Dřevo Ořechu je jedním z nejexkluzivnějších druhů. V minulosti byl ořešák považován za luxus, patřil k tzv. nádherným stromům, které byly pěstovány pouze pro radost. Ořech je strom široce používány. Jeho dřevo se používá k výrobě podlah i dýhy, hudebních nástrojú a obrazových rámů. Podlaha z Ořechu se vyznačuje značnou rozmanitostí barev. Zvláště velká prkna ukazují zásadní charakter podlahy, dosažený pomocí světlých kremových barev, které se střídají s karamelovou, čokoládově hnědou.

Merbau
Dřevina, která má zástupy věrných fanoušků, díky neobvyklé, původní barvě, která kombinuje
barvy rubínu a hnědé, s malými skvrnami zlaté (minerálních solí), leskloucí se na slunci. V průběhu doby se barva Merbau na slunci mění - barvy se stávájí mnohem jednotnější, do hluboce oranžovo hnědé. Podlahy z Merbau, získaly uznání díky exkluzivním barvám, ale i dlouhé životnost a trvanlivosti. Ne nadarmo se mu také říká "železné dřevo". Je až o 30% tvrdší než Dub.

Jatoba
Dřevo Jatoby je také známo jako Brazilská třešeň, Kawanari nebo Paquio. Díky slunci v oblastech Střední ameriky a v severních oblastech Brazílie, má dřevina svěží barvy skořice. Kromě krásné barvy nabízí Jatoba vysokou hustotu.

Tyto podlahové krytiny a jiné , můžete vidět v naší vzorkové prodejně na adrese Jeséniova 79, Praha 3 -Žižkov, 13000

 


Fakturační adresa, vzorkovna

Jeseniova 79
130 00 Praha 3 Žižkov

IČO: 24280178
DIČ: CZ24280178

Otevírací doba
Po - Pá: dohodou

Kontaktní osoba

Pavel Horáček - zaměření, realizace

Lenka Horáčková - Obchod, vzorkovna

  • +420 732 508 076
  • +420 724 124 236

© 2024, Hornat podlahy s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑