Investice do dřevěné podlahy se vyplatí.

Dřevěná podlaha dub masiv

Dřevěné podlahy se opět derou do popředí zájmu, protože patří k jedněm z nejpraktičtějších a zároveň nejkrásnějších podlah. Podlahy ze dřeva najdeme nejen v domácnostech, ale také v reprezentativních prostorách.

Podlahy zhotovené z masivního dřeva byly vždy v domovech standardním vybavením. Do historických objektů, exkluzivních komerčních prostor a do soukromých rodinných domů jsou architekty a bytovými odborníky doporučovány masivní parkety vyrobené z masivního dřeva. Do této skupiny patří parkety klasické, mozaikové, intarzované a také průmyslové parkety.

Prioritou současné doby jsou jednoznačně dřevěné parkety, kterých trh nabízí velké množství z nejrůznějších druhů tuzemských, ale i cizokrajných dřevin. Každý z nich má svá pozitiva a své jedinečné vlastnosti. Domácí suroviny by však měly vždy dostat přednost, protože naše lesy jsou bohaté na hodnotné dřevo.

Přednosti dřevěných podlah

Podlahy z pravého dřeva trvale představují nejvyšší komfort bydlení. Vyzařuje z nich teplo a přispívají k útulnosti obytného prostoru.

Podlaha ze dřeva je nadčasová. Nabízí nejen krásu, ale i výborné užitkové vlastnosti. U dřevěných podlah vyžadujeme především dlouhou životnost a jednoduchou údržbu. Dřevěné podlahy jsou vyráběny v široké škále dřevin, což jí zaručuje vždy výjimečný vzhled. Proto uspokojí i tu nejnáročnější klientelu. Mají dlouhou životnost a jsou vysoce odolné vůči klimatickým změnám.

Největší předností masivních podlah je jejich schopnost absorbovat a uvolňovat vzdušnou vlhkost. Tak se udržuje stabilní klima v interiéru a nedochází k elektrostatickým výbojům oproti syntetickým podlahám. Dřevěné podlahy jsou díky své nenáročnosti na údržbu vhodné pro alergiky a astmatiky.

Výhodou dřevěných parketových podlah je možnost jejich opravitelnosti v případě poškození. U ostatních dřevěných podlah to tak úplně neplatí, jelikož výměna poškozené části je obvykle náročnější.

Nevýhody dřevěných podlah

Podívejme se zevrubně na nevýhody dřevěných podlah, které by nás přece jen mohly zaskočit. V prvé řadě jde o fakt, že pořizovací náklady u dřevěných podlah jsou vždy vyšší, než u podlah z jiných materiálů, například než u plovoucích laminátových podlah.

Dřevo stále mění svůj objem v závislosti na teplotě a vlhkosti interiéru. Masivní podlaha ze dřeva proto potřebuje, aby byla v místnosti udržována stále teplota 18 – 22 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozsahu od 40 do 60 procent.

Pokud si pořizujete dřevěné masivní podlahy, je nutné počítat s jejich barevnou různorodostí. Dřevo bylo pokáceno z různých stromů na odlišných stanovištích, je rozdílného stáří a přířezy z jednotlivých částí kmenů byly určitě promíchány. S přibývajícím časem dochází k dalším barevným změnám dřeva a každá dřevina má jiné sklony ke změnám odstínu.

Díky přirozeným vlastnostem dřeva nejsou masivní parkety a prkna vhodné na podlahové topení, neboť jsou náchylné ke tvorbě spár. Pro podlahové topení je vhodné použít podlahové parkety dvouvrstvé nebo plovoucí.

Dřevěná podlaha vrže podle toho, do jaké míry je ovlivněn tzv. kročejový hluk, který je slyšet při chůzi po parketách. Vrzání je možné snížit až na minimum při odborné montáži dřevěných parket. Plochu na pokládku je zapotřebí úplně vyrovnat, protože právě nerovnost podkladu nahrává nepříjemnému vrzání a rozhoduje také o životnosti podlahy. Oč je horší podklad, o to je nižší životnost parket. Hlučnost je možné ovlivnit způsobem montáže. Když je použito celoplošného lepení parket, nevzniká rezonanční mezera mezi podlahou a parketou.

Druhy dřevin a tvrdost

Různé druhy dřevin mají různé vlastnosti a díky nim také různé stupně tvrdosti. Tvrdost podlah ze dřeva se měří Brinellovou metodou, při níž jde o to, že se na určitou dobu přitiskne ocelová kulička o průměru 10 mm předepsanou silou na povrch parkety. Vznikne otisk, který se změří a vypočítá se Brinellova hodnota. Tvrdší dřevo má Brinellovu hodnotu vyšší. Do málo zátěžových místností jako jsou ložnice, méně používané pokoje pro hosty apod. jsou vhodné parkety s hodnotou tvrdosti 1,6 a třeba parkety o tvrdosti 3,4 je možné použít do silně zatěžovaných prostor obydlí, ale také do komerčních prostor.

Dřevina Borovice Olše Bříza Javor Ořech Třešeň Dub Buk Jasan
Hodnota podle Brinella 1,6 2,1 2,6 3,0 3,4 3,6 3,7 3,8 4,0

Povrchové úpravy

Záleží jen na nás, jakou povrchovou úpravu dřevěných podlah zvolíme. Jestli to bude lak, olej či vosk, nebo dokonce moření. Povrchová úprava dřevěných podlah je důležitá zejména, když svůj domov sdílíte ještě se svými zvířecími miláčky. Aby podlaha vypadala déle jako nová a nepodepsaly se na ní brzo drápky domácích přátel – psů a koček, je vhodné podlahu opatřit oděruvzornými laky nebo tzv. oleji, kterých náš trh nabízí několik druhů.

Moření dřevěných podlah

Každá dřevěná podlaha potřebuje jednou za čas obnovu, která může být současně příležitostí k její proměně. Změna zbarvení podlahy jí může dodat úplně nový vzhled nejen samotné podlahy, ale také celého prostoru. Jinou možností je sladit barvu podlahy s ostatními barvami v místnosti.

Mořidla pro dřevěné podlahy mohou podlaze dodat vzhled s nádherným zabarvením. Například Bona Create je výrobek bez kobaltu a jen s malým obsahem rozpouštědel. Se systémem moření dřevěných podlah snadno docílíte pěkných výsledků ve výsledném rovnoměrném zabarvení podlahy. Jestliže chcete pokoj prozářit, použijte některý ze světlých odstínů mořidel. Jestliže máte zájem obnovit starou zašlou dubovou podlahu, neváhejte použít mořidla v odstínech červené, modré nebo zelené.

Jak dřevěné podlahy udržovat?

Dřevěnou podlahu je zapotřebí jednou za osm až deset let nechat vybrousit a znovu povrchově upravit. Možnost renovace, což je odborná obnova podlahy téměř do původního stavu je velkou výhodou parketových podlah i všech typů podlah zhotovených z masivního dřev. Pokud není podlaha velmi poničená a nese pouze známky běžného používání, může renovace způsobit, že podlaha bude vypadat znovu jako nová, a to i po více než 80 letech věrné služby. Odborná obnova podlahy zahrnuje odborné přebroušení povrchu podlahy, jeho vytmelená a následnou povrchovou úpravu lakem případně olejem. Podlahy z masivního dřeva je možné renovovat i opakovaně.

Zcela jednoduchá je péče o lakovanou podlahu. Dřevěné podlahy stačí přiměřeně často luxovat a občas vytřít dobře vyždímaným měkkým hadrem nebo mopem. Ve specializovaných prodejnách s dřevěnými podlahami pořídíte také patřičné čisticí prostředky, které se používají na odstranění případných skvrn. Nejvíce času zabere úklid podlahy mořené, protože samotné moření nechání povrch dřeva. O něco méně náročné na údržbu je dřevo naimpregnované voskem nebo olejem. Podlahy ze dřeva mají dlouhou životnost a jsou vlastně investicí, která se v každém případě vyplatí. Při jejich výběru a nákupu je dobré se poradit s odborníky, aby nám vybraný druh vyhovoval po všech stránkách.

Prohlédněte si fotogalerii dřevěných podlah z tuzemských dřevin

Kouřový dub postaršený

Obklad stěny Dub

Dřevěná podlaha dub

Máte dotaz? Napište nám, rádi odpovíme

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.


Fakturační adresa, vzorkovna

Jeseniova 79
130 00 Praha 3 Žižkov

IČO: 24280178
DIČ: CZ24280178

Otevírací doba
Po - Pá: dohodou

Kontaktní osoba

Pavel Horáček - zaměření, realizace

Lenka Horáčková - Obchod, vzorkovna

  • +420 732 508 076
  • +420 724 124 236

© 2024, Hornat podlahy s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑